-
Jak długo nadaje się do użytku budynek drewniany?
Podstawą trwałości domów drewnianych szkieletowych jest odpowiednie drewno. Przy naszych realizacjach wykorzystujemy najwyższej jakości atestowane drewno konstrukcyjne, importowane z Austrii - drewno iglaste (świerkowe lub sosnowe) C22, suszone komorowo do wilgotności 18%, czterostronnie strugane, fazowane łączone na mikrowczepy. Maksymalna długość elementu to 13,5m. Budynek drewniany (tak samo jak i murowany) musimy ponad wszystko chronić od zawilgocenia, czyli bardzo ważna jest dobra wentylacja.
Mamy w Europie przykłady domów szkieletowych i domów z bali , zamieszkałych od prawie stu lat.
-
Czy udzielacie Państwo gwarancji na swoje domy z drewna?
Tak, udzielamy 30 letniej gwarancji na konstrukcje budynku oraz 2 lata rękojmi zgodnie z Kodeksem prawa cywilnego. Również elementy wyposażenia zainstalowane w budynku oraz materiały użyte do jego realizacji objęte są gwarancją producenta lub sprzedającego zgodnie z przekazanymi Inwestorowi dokumentami gwarancyjnymi.
W odniesieniu do materiałów nie posiadających specyficznego dokumentu gwarancyjnego obowiązuje gwarancja lub/i rękojmia na zasadach ogólnych zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy kodeks cywilny.
-
Ile trwa budowa domu?
Budowa domu drewnianego od momentu wejścia na fundament trwa od 1-3 miesięcy.
Czas realizacji budowy zależy między innymi od stopnia skomplikowania konstrukcji budynku, dachu, od stanu wykończenia, warunków pogodowych, a także od możliwości finansowych Inwestora.
-
Czy jest możliwość wykonania niektórych robót samodzielnie?
Oczywiście, wielu klientów decyduje się na wykonanie niektórych robót systemem gospodarczym ze względu na chęć obniżenie kosztów realizacji. W takim wypadku do umowy dołączany jest aneks, w którym szczegółowo określony jest zakres prac, które ma wykonać nasza firma, po to by uniknąć wszelkich niedomówień.
-
Dlaczego ceny 1m2 domów szkieletowych różnią się od siebie?
Istnieje wiele czynników, które wpływają na cenę 1m2. Każdy dom, każdy projekt różni się od siebie wieloma detalami. Duże znaczenie ma kształt dachu (im prostszy tym tańszy), rodzaj ogrzewania, ilość pomieszczeń wewnątrz budynku (duża ilość pomieszczeń wiąże się z większą ilością ścianek działowych), ilość łazienek, ilość balkonów i tarasów, rodzaj i ilość okien ( plastikowe czy drewniane, aluminiowe, ze szprosami czy bez).
Wyceny domu dokonujemy wedle życzenia klienta od stanu surowego otwartego, przez stan surowy zamknięty po stan developerski.
W związku z różnymi wymaganiami i upodobaniami klientów wyceny "pod klucz" dokonujemy po szczegółowych uzgodnieniach z Inwestorem. Wszystkie szczegóły zawarte są w aneksie do umowy na wykonanie domu do stanu developerskiego.
-
Czy budujecie tylko według własnych projektów?
Nie, wybudujemy dla Państwa każdy dom drewniany zarówno według projektów własnych jak i powierzonych. Współpracujemy również z biurami architektonicznymi, które zaprojektują dla Państwa projekt indywidualny bądź dostosują gotowy projekt tak aby spełniał on Państwa oczekiwania.
-
Co jest potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?
- Decyzja o warunkach zabudowy (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla właściwej działki),
- Mapki 1:500 - 2 sztuki do celów projektowych,
- Mapa zasadnicza 1: 1000 z naniesionymi liniami rozgraniczającymi,
- Vattenfall - warunki przyłączenia terenu do sieci dot. budownictwa mieszkalnego,
- PwiK - złożyć wniosek o możliwość podłączenia do kanalizacji dot. budownictwa mieszkalnego,
- Odpis z księgi wieczystej,
- Projekt domu w 4 egzemplarzach,
- Wniosek do zarządu dróg o zgodę na zjazd z drogi gminnej do swojej posiadłości dot. budownictwa mieszkalnego,
- Wniosek o wyłączenie z produkcji rolniczej użytków rolnych.
-
Jakie są zalety domów drewnianych szkieletowych?
Kolejna zaletą domów szkieletowych jest szybkość realizacji (do 1-3 miesięcy od momentu wejścia na fundament). W związku z tym, że do budowy domów szkieletowych wykorzystuje się drewno, które jest surowcem naturalnym i ekologicznym są one przyjazne alergikom.
Inna zaletą jest to, że całoroczny dom drewniany o tej samej powierzchni co dom murowany ze względu na grubość ścian posiada większa powierzchnię użytkową.
-
Czy domy w technologii szkieletowej można budować o każdej porze roku?
Tak, budownictwo szkieletowe to budownictwo "suche" co oznacza, że wejście na fundament jest możliwe o każdej porze roku.
-
Jak ciepłe, energooszczędne są Wasze domy z drewna?
Całoroczne domy drewniane szkieletowe spełniają wszystkie normy europejskie, a domy energooszczędne przewyższają wszelkie normy.
Domy z drewna wykonane w technologii szkieletowej cechują się doskonałą ochroną cieplną, co jest bardzo trudne do uzyskania przy budynkach murowanych. Całą grubość każdej ze ścian stanowi izolacja cieplna. Dlatego też latem w domu utrzymuje się przyjemny chłód, natomiast zimą dom szybko się nagrzewa i bardzo długo trzyma ciepło. Podsumowując, dom szkieletowy to dom energooszczędny i całoroczny.
-
Co wchodzi w cenę domu?
Stan surowy:
- Ściany zewnętrzne
- Stropy
- Dach: krokwiowo-jętkowy
- Stolarka okienna (okna plastikowe 5-cio komorowe z pięcioletnią gwarancją)
- Drzwi zewnętrzne
- Elewacja (membrana paroprzepuszczalna, styropian 10cm, tynk akrylowy)
- Rynny plastikowe
- Podbitka plastikowa lub drewniana malowana w kolorze okien
Stan developerski:
Stan surowy plus:
- Wylewka betonowa z izolacją
- Instalacja wod-kan
- Instalacja elektryczna
- Instalacja grzewcza C.O, łącznie z ogrzewaniem podłogowym na parterze budynku
- Wykończenie ścian płytami gipsowo-kartonowe na dodatkowym stelażu
- Kominy z wkładem ceramicznym z dwudziestoletnią gwarancją
- Ściany wewnętrzne ocieplone wełną mineralną 15cm
- Poddasze ocieplone wełną mineralną 20cm + 5cm wełny pomiędzy stelażami dla zamknięcia mostków termicznych
Stan pod klucz:
Stan developerski plus:
- Drzwi wewnętrzne - wybiera klient
- Podłogi: panele, deski podłogowe, wykładzina - wybiera klient
- Wyposażenie łazienek: wyposażenie - wybiera klient
- Schody wewnętrzne
Cena domu drewnianego zależna jest od wielu czynników, dlatego też wycena każdego projektu domu wykonywana jest przez naszych kosztorysantów w sposób indywidualny.
-
Czym wyróżnia się technologia "kanadyjska" (domy kanadyjskie) od innych?
Domy kanadyjskie różnią się od innych tym, iż w przypadku ich budowy wykorzystuje się materiały pochodzenia naturalnego - czyli drewno, płyty wiórowe, wełnę mineralną oraz płyty gipsowo-kartonowe.
Elewacja zewnętrzna "kanadyjczyka" oprócz tradycyjnego zastosowania trwałego "sidingu" w innych opcjach może zostać wykończona cegłą klinkierową lub też tynkiem mineralnym.
Nawet przy dosyć niewielkiej grubości ścian budynku - 14 cm, jego powierzchnia użytkowa to około 93% powierzchni całkowitej, natomiast przy tradycyjnej ścianie o szerokości 40cm to tylko 80%.
W wypadku terenów objętych eksploatacją górniczą domy drewniane wyróżniają się większą odpornością na wstrząsy górnicze, brak trwałych odkształceń oraz uszkodzeń budynku.